 |
skip to main |
skip to sidebar
Nemzetközi tudósítónk akadt (ha máskor nem, most ő is rájön erre...) Szandrát Finnországba vetette a jó szerencséje és a tehetsége: Erasmus ösztöndíjas festmény restaurátor hallgatóként Helsinkiben.
A finn fővárosban épp zajlik a 6. Helsinki Design Hét. Az érdeklődő nagyközönséget és a szakmabelieket egyaránt várják, ez évben a tervezési és gyártási folyamat kulisszatitkairól mesélnek a különböző rendezvényeken: kiállításokon, divatbemutatókon, workshopokon, a stúdiók nyílt napjain. Idén a hazai WAMP is részt vesz augusztus 27-tól október 6-ig Time Drops című installációjával. Az Idő Bonbonok-nak keresztelt, futurisztikus tér-objekt keretében, a fiatal hazai design képviselőit tömörítő szervezet 18 magyar tervező munkáját viszi érinthető közelségbe a Finn Design seregszemle közönsége számára, a Helsinki Magyar Intézet támogatásával.
Szandráéknak ezek az első napok a városban, és 'persze hogy' rögtön ilyenekbe botlanak:
Esernyőlámpák lebegnek a járókelők felett - installáció egy lakóházak előtti kis téren. Az ernyők alá az utcára kis füves parkot is telepítettek
Élő "próbababák" egy retró-kirakatban. Fotótapéta a javából!
Folyt.köv.
szöveg és wamp-fotó: Forrás
fotó: Szandra saját
Share
Dorkát másfél éve kerestem meg a WAMP-on. A sorházi lakásunkban belül már minden készen állt, amikor kezdtünk eszmélni, hogy kellene kívülre is néhány apróság, pl. házszám sem ártana. A barkácsboltok kínálatának szemrevételezése után sürgősen más megoldás után néztem, így jutottam el a fiatal üvegtervező iparművész Nagypál Dorottya honlapjára. Innen már egyenes út vezetett a WAMP-ra, ahol ő is rendszeresen megjelenik a munkáival, és beszereztem nála a számokat az alábbi zöld kollekcióból. Iszonyú hálás voltam az egyedi darabokért:
Legutóbb a következőket találtam még a standján - ezekre később visszatérünk:
Kezdetben kerámiával foglalkozott, majd az üvegművészet felé fordult, a MOME-n szerzett diplomát. Azóta számos hazai és nemzetközi fesztiválon, kiállításon megjelent alkotásaival. A környezettudatosság jegyében a feleslegessé vált anyagok, üveghulladékok újrahasznosításával is foglalkozik, így születettek meg az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. és a WAMP Re-Üveg címmel tavaly ősszel meghirdetett pályázatára borosüvegekből átformált vázái és csillárja is.
Maradjunk még egy pillanatra a recycling-nál. A buli után megmaradt pálinkás vagy unicumos üvegekből csiszolással és ragasztással stílusos feles poharak is készülnek. Zseniális!
Igényes szobakertészeknek ajánlom ezeket a csinos virágpálcákat és virágtartókat (le a műanyaggal!):
Az automata öntözést sem kell többé irigyelnünk a kerttulajoktól, ha beszerzünk egy ilyen mákgubó formájú üveg viráglocsolót, ami a virágföldbe szúrva cseppenként adagolja majd szobanövényeinknek a vizet:
Dekorációként az üvegplasztikákról se feledkezzünk el, Dorottya kedvelt témái a víz különböző megjelenési formái, amik az üveghez nagyon hasonlatosak: vízgyűrű, vízhullám, hó, jég, kristályok...
A WAMP-sorozat korábbi részei:
WAMP Part 1: Majoros Zita és a PRINTA
WAMP Part 2: Marosi Kriszta és a PSYCAT
WAMP Part 3: Csernus Ági és a Figurka Design
WAMP Part 4: Heim Zsuzsi és a PUcc
Ha tetszenek Dorottya munkái, oszd meg a linket másokkal is.
Csatlakozz, és kövesd a blogot a facebookon.
Itt válhatsz az oldal rendszeres olvasójává!
Forrás 1, Forrás 2, Forrás 3
Share
Fehér-steril környezet - nyers tégláig visszabontott fal. Úgy tűnik, jól megférnek együtt.
Share
Frank Roop amerikai designer számos nemzetközi lakber- és dekormagazinban is megjelent munkáiból válogattam párat, és ahogy nézegettem az általa tervezett lakásbelsőket, rögtön felfedeztem néhány jól beazonosítható, rá jellemző stílusjegyet. Különleges falburkolatokat, geometrikus mintákat, különböző formájú apró tükördarabokból összeállított plasztikus dekorációt, a fal mögé rejtett égősort, ami a felrajzolt faágas mintával együtt játékos hangulatvilágítást eredményez; a többféle anyagból összevart dekorfüggönyöket, a szövet és a bársony párosítását, az antik és modern bútorok mixelését, a szimmetrikusan vagy laza rendezetlenségben falra applikált bútordobozokat (amit néha más-más színezéssel is hangsúlyoz), és a színükben vagy formájukban különleges lámpákat. Ezek külön-külön is remek megoldások lehetnek, amiket most elleshetünk, de együtt teljesen egyedi arculatot kölcsönöznek a tereknek.
Van olyan általatok ismert/kedvelt magyar tervező, designer, lakberendező, akinél hasonló módon bekattanna pár rá jellemző stílusjegy, motívum, anyaghasználat vagy más egyéb?
Share
A készen vásárolt bútordarabokat néha érdemes egy kicsit feljavítani, mint pl. a gyerekszobák nélkülözhetetlen kellékét: a kisasztalt székekkel. Nálunk pl. a narancsospirosra festett variáció passzolt a legjobban a játszószoba színvilágához. Ennél egy fokkal jobb megoldás, ha az asztallapot is dekoráljuk, pl. táblajáték terepe lesz belőle, de ugyanígy könnyen kivitelezhető lenne a fix sakktábla, vagy egy mini autópálya is.
Share
Rákattantam az üveg dolgokra, csak amolyan egyszerű, hétköznap használatos darabok - szép formájú vázák, kancsók, poharak, tálak - gyűlnek nálunk mostanában. Utánanéztem a házilag is könnyen megvalósítható dekorációknak, amik csak minimálisan térnek el a megszokottól (pl. a virágok elrendezése), de nagyon látványosak, íme:
Forrás
Share
|  |